Határtalanul pályázat 2023. október 16-20. között
Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2023/1-001280
Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium
7.a osztály
OM azonosító: 032585 Százhalombattai Arany János Általános Iskola és Gimnázium
Utazásunk céljául Erdély magyarságának néprajzi, irodalmi és történelmi, természeti nevezetességeit, valamint a hozzájuk kapcsolódó személyiségek megismerését tűztük ki.
A projekt címe: „Közös szívvel és lélekkel otthonról – haza Erdélybe”
Célunk Erdély Maros, Kolozs, Bihar régiójában élő magyarok, és a Mezőség megismerése. Fontosnak éreztük, hogy a programban résztvevő diákok nyitottak legyenek a határon kívül élő magyarság történelme, kultúrája, mindennapi élete iránt. Az utazás előtt a tantermünkben előkészítő órát tartottunk. A gyerekekkel közösen a programmal kapcsolatban összeállított ppt-t tekintettünk meg. A ppt a látnivalókra, a napokra lebontott programra vonatkozott. Románia térképén is megkerestük a programban szereplő városok helyét. Megbeszéltük gazdaságukat, földrajzukat, történelmüket. Részletesen kitértünk a magyar vonatkozású emlékhelyekre, városokra. Áttekintettük a Mezőség történetét, annak magyar lakta településeit, a magyar nyelv jelenlétét és szerepét. A néphagyományok, népművészet jellemzőire is kitértünk. Végül rendszereztük a megszerzett ismereteket.
Hazaérkezésünk után megtartottuk az értékelő órát, ahol a Barangoló digitális tartalomtár feladatai közül szemezgettek a gyerekek.
A tanulók tájékoztatása mellett a fentiekhez hasonlóan megtörtént a szülők tájékoztatása is.
Ezt követően látogatást tettünk a Magyarság Házában, ahol a népmesegyűjtés hagyományaival ismerkedtünk meg. Látogatásunkról cikket jelentettünk meg iskolánk honlapján (https://aranybatta.hu/) és facebook oldalán is (https://www.facebook.com/profile.php?id=61550586390540).
„Határtalan élmények Erdélyben”
Élménybeszámoló
Csupa izgalommal és kihívással indult ez a tanév is számunkra, hiszen a júniusban benyújtott Határtalanul-pályázatunkat elfogadták, ennek köszönhetően október közepén felejthetetlen 5 napot tölthettünk Erdély meseszép tájain, miközben elmélyíthettük földrajzi, történelmi, néprajzi tudásunkat.
1. nap: Százhalombatta – Nagyvárad – Zsobok
Reggel 6 órakor indultunk a 7.c osztállyal együtt egy hatalmas busszal. Mindenki álmosan, de tele kíváncsisággal nézelődött ki az ablakon. Némi kalandokkal és fél órás idegeskedéssel, de átjutottunk a határon, majd első állomásunkon, Nagyváradon egy idegenvezető kalauzolt végig minket a kulturális látnivalókon, közben rengeteg történelmi eseményt idézett fel, és érdekes történeteket mesélt a királyokról, várakról, magyar írókról, színészekről, költőkről. Végig sétáltunk a Kanonok soron, majd a Római Katolikus Székesegyház hatalmas falai között hallgattuk az élvezetes beszámolókat.
A Püspöki Palotában is jártunk, ahol Szent László királyunkról szóló kiállításba is betekintést nyertünk. Elmentünk a várhoz is, majd a Sebes-Körös partján a szép őszi időben folytattuk utunkat, gyönyörű szecessziós épületek mellett sétáltunk végig. A várost elhagyva Királyhágón gyönyörködhettünk a lemenő napsugarak és az őszi színek látványában. Későn, este 8 óra után érkeztünk meg Zsobokra, egy pici, néhány száz fős faluba. A Bethesda Református Gyermekotthon lakói sok szeretettel fogadtak minket, a kiadós meleg vacsora elfogyasztása után átadtuk a szülők által összekészített ajándékcsomagjainkat, melyben társasjátékok, mesekönyvek, színes ceruzák, kártyajátékok és némi finomság volt.
2. nap: Zsobok – Válaszút – Tordai-sóbánya – Tordai-hasadék – Mezőmadaras
Igazán csípős reggelre ébredtünk, mindent apró jégkristályok fedtek be, előkerült a csomag aljáról a sok melegruha is. A reggeli elfogyasztása után búcsúzóul megtekintettük a szállásunk melletti református templomot. Előadás keretében Kalotaszeg történetébe nyerhettünk bepillantást, illetve elmesélték nekünk, milyen nehézségek között élnek ebben a faluban és környékén a magyarok, hogyan próbálják fenntartani a népszokásokat, a kultúrájukat. Válaszúton egy néprajzi gyűjteményt nézhettünk meg a Kallós Zoltán Alapítvány ápolásában. Érdekes előadás során megismertük a különböző magyar népcsoportok népviseletét, mind a hétköznapi, mind pedig az ünnepnapi ruhájukat, a mindennapi használati eszközeiket, a szobák berendezéseit is. Utunkat folytatva a következő állomásunk a Tordai-sóbánya volt. Fantasztikus látvány fogadott minket, elképzelni sem tudtuk, hogy milyen lehetett ez akkoriban, amikor még bányaként működött, és a több millió évvel ezelőtt, a tengervíz elpárolgásából keletkezett sót hogyan tudták a felszínre hozni. A több, mint 100 méter vastag sórétegek kitermelése már megszűnt, ma ipartörténeti múzeumként vonzzák ide a látogatókat. A hatalmas megmaradt üregekben meghallgattuk a saját visszhangunkat, megkóstolhattuk az „igazi” sót. Gyorsan elröpült az idő lent, így mikor újra a felszínre jutottunk, már késő délután volt. A Tordai-hasadékhoz sietve még egy kisebb túrát tettünk ebben a két mészkőszikla közötti hatalmas repedésben. Mivel megint közeledett a naplemente, igyekeznünk kellett a sötétség beállta előtt kijutnunk a völgyből.
3. nap: Mezőmadaras – Marosvásárhely – Marosvécs – Sáromberke – Mezőmadaras:
A szállásadóink bőséges reggelivel és útravalóval láttak el minket, majd elindultunk Marosvásárhelyre, ahol meglátogattuk a Városházát és a mellette fekvő Kultúrpalotát. Itt megcsodálhattuk az épület üvegablakait, festményeit, és belehallgathattunk egy szimfonikus hangverseny próbájába is. Elvarázsolt a sokféle hangszer hangja, a karnagy nagy szakértelemmel irányított utasításai nyomán felcsendülő muzsika. Ezután elsétáltunk a Várba, megtekintettük a Vártemplomot, majd a 17-18. században épült Teleki Tékába mentünk, ahol több ezres gyűjtemények, eredeti könyvek között hallgattuk az idegenvezető történeteit. Gróf Teleki Sámuel, korának egyik legműveltebb embere utazásai és vásárlásai során tett szert erre a hatalmas gyűjteményre, és sok időt, pénzt nem kímélve célul tűzte ki a kultúra terjesztését. Megtekintettük Bolyai Jánosról és fiáról, Farkasról, a két híres magyar matematikusról szóló kiállítást is, majd a Református Kollégium-Bolyai Farkas Elméleti Líceum előtt koszorút helyeztünk el a Bolyai szoborcsoportnál.
A sűrű délelőttünk megkoronázásaként vendéglátóink egy pizzára hívtak meg minket. A délutáni programunk első állomásaként Marosvécsre utaztunk, ahol a Kemény-kastély parkjában először tiszteletünket tettünk Wass Albert sírjánál és a Helikon csoport asztalánál újabb koszorúval emlékeztünk magyar nagyjainkra.
A kastély mai ura körbevezetett a termeken, elmesélte a család történetét, majd a felújítás alatt álló Sáromberki Teleki-kastélynál is megálltunk egy emlékezés erejéig. Hazafelé pedig betértünk a Therézia sajtműhely kisboltjába.
4. nap: Mezőmadaras – Szováta – Korond – Farkaslaka – Fehéregyháza – Segesvár – Mezőmadaras
A szokásos bőséges reggeli után Szovátára utaztunk, ahol körbe sétáltuk a világ legnagyobb heliotermikus tavát, a Medve -tavat. A séta során megtudhattuk, miért is hívják Medve-tónak, és közelről nézhettünk meg egy sóhegyet is, ahol jól látszott a csapadékvíz felszínformáló ereje is.
Ezután Korondra érkeztünk, ahol az út mentén a vásárosok portékáiból válogathattunk a hűtőmágnesektől, az ékszereken át a különleges zakuszkák, mézek és lekvárok mellett a jellegzetes helyi kézzel készített termékekig szinte mindenből. A szállás felé indulva még két helyen tettük tiszteletünket: Farkaslakán Tamási Áron sírjánál helyeztünk el koszorút, és Fehéregyházán pedig Petőfi Sándor emlékművénél.
Ezt követően Segesvárra utaztunk, ahol bejártuk a vár utcáit, a Diákok lépcsőjét megmászva jutottunk fel a vár magasabb részéhez, ahol gyönyörű kilátás nyílt a környékre.
5. nap: Mezőmadaras – Kolozsvár – Százhalombatta
Elérkezett az utolsó nap, elbúcsúztunk a szállásadóinktól, csupa vendégszeretettel, törődéssel és némi elemózsiával megpakolva hagytuk el ezt a kis települést is. Erdélyben még egy nagyvárosba, Kolozsvárra látogattunk el, ahol Mátyás király nevéhez fűződő műemlékekről hallgattunk érdekes történeteket. Megismerkedtünk a téren álló Mátyás-szoborral, bementünk a Mátyás-templomba, ahol az idegenvezető által adott feladatokra kerestük a válaszokat, majd elsétáltunk Mátyás szülőházához is. Végül a Tűztorony lépcsőit megmászva páratlan rálátásunk nyílt a városra és környékére, majd búcsút intettünk ennek a városnak és Erdélynek is. Késő este értünk haza élményekben gazdagon, de nagyon fáradtan.
Köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek a páratlan élménynek! A kirándulás során jobban megértettük a határainkon túl élő magyarság helyzetét, történelmét, erősítve a hazaszeretet érzését. Megható volt fejet hajtani magyar hírességek sírjánál, emlékműveinél, és büszkén vittük iskolánk hírnevét is.
- a osztály