– Föld (SpaceBuzz-program): „6.b! Jelentést kérünk az űrutazásról! Sikerült-e pályára állnotok a Föld körül? Teljesítettétek-e az első feladatot?”
– 6.b: 2025. január 31-én sikeresen elhagytuk a Föld légkörét, pályára álltunk. Az első küldetésünk során szélesítettük az ismereteinket az űrkutatásról, megannyi érdekes kérdést vetettünk fel, vajon mi érdekelhette a korábbi korok embereit ebben a hatalmas univerzumban?
– Föld (SpaceBuzz-program): Nem éreztétek magatokat nagyon egyedül?
– 6.b: Szerencsére mellénk szegődött Morphy, a bolygódoktor, aki folyamatosan tájékoztatott, mit láthatunk magunk körül. Annyira megszerettük Morphyt, hogy el is készítettünk kettőt is rongyból, így az osztály kabalái minden küldetésünkön velünk tartanak! 😊
Neki köszönhetjük, hogy már tudjuk, milyen űreszközöket alkotott az emberiség a világűr felfedezésére, tudjuk, hogy néz ki a Nemzetközi Űrállomás, az ISS; milyen űrszondák kutatták a Naprendszerünk bolygóit, holdjait; milyen űrjárművek vettek mintákat az égitestek felszínéről vagy légköréből. Nagyon izgalmas volt, mindez arra ösztönzött minket, hogy megtervezzük a saját űreszközünket is, egyelőre csak modell formájában.
– Föld (SpaceBuzz-program): Sikerült-e kilépnetek a Föld vonzásából? Láttatok-e más objektumot a Világegyetemben a bolygókon és a Napon kívül?
– 6.b: Igen, hihetetlen mennyi mindent rejt ez a csodálatos világ! Csillagokat, galaxisokat, gázködöket, port és üstökösöket is láttunk, melyek hatalmas csóvát húztak maguk után és hullócsillagokat is láthattunk. Ezek valójában nem is csillagok, tudtátok? A légkörbe érve felizzanak ezek a szilárd égitestek, ezért látjuk világítani, és szaknyelven meteoroknak nevezzük ilyenkor. Fantasztikus látvány volt a Tejútrendszerünket látni!
– Föld (SpaceBuzz-program): Milyen messzire jutottatok?
– 6.b: Hát, földi értelemben elképzelhetetlen távolságokba juthattunk el, ahol már a kilométer nem elegendő a távolság kifejezésére, itt már fényévben mérnek mindent! Csak a Tejútrendszerünk átmérője 100 ezer fényév!
– Föld (SpaceBuzz-program): Nem féltetek, hogy lezuhantok, leestek vissza a Földre?
– 6.b: Szerencsére, Morphy megtanította, hogy az égitestek tömege és a köztük lévő távolság hatással van egymásra, és a gravitáció elméletét is megérthettük végre. A legjobban az tetszett, amikor számítógépen megalkothattuk a saját univerzumunkat, hogy megértsük a tömegvonzás törvényét.
– Föld (SpaceBuzz-program): Mikor érkeztek vissza a Naprendszerbe?
– 6.b: Ez kicsit tovább tart majd, mert megállunk minden nagybolygónál, de ne aggódjatok, küldünk haza mindenhonnan egy-egy képeslapot! A Földhöz közelebb érve még vár ránk egy fontos feladat, miszerint kívülről megnézzük ezt a csodás bolygót, ahol élünk; vajon miért van élet a Földön; meddig lesz még ez így; mit tett az emberiség és mit tehetünk mi magunk bolygónk védelméért? Ez is nagyon izgalmasnak ígérkezik!
Köszönjük SpaceBuzz az eddigi támogatást és segítséget, hogy az első 3 küldetésünket sikeresen teljesíthettük! Jelentés vége!
Szalontai Szilvia (szervező)
Fotók az első 3 küldetésünkről: